Kas yra geoterminis šildymas?  

Be kategorijos

Ar Jums jau kada teko girdėti tokį terminą, kaip geoterminis šildymas? Tikriausiai dar ne, nes Lietuvoje, kaip žinia, visos naujovės ateina po truputį. Tokie dalykai, kaip saulės kolektoriai namų energijos efektyviam gaminimui, jau nebe naujiena, tačiau verta žinoti, kad šiuolaikinis geoterminis sildymaspasaulis nestovi vietoje ir yra siekiama taupyti ne tik elektros energiją, tačiau ir energijos. Apie tai, kad daugelis Lietuvoje tik ir ieško įvairių alternatyvių, pigių, tačiau naudingų ir efektingų, šilumos namuose palaikymo būdų, tikrai girdėjome. Tačiau, kokie gi tie šiuolaikiniai ūdai gali būti – daugeliui vis dar yra paliekamas didelis klaustukas.

Geoterminis šildymas – štai puiki ir nauja bet kokiam senam namų šiltinimo metodui. Geoterminis šildymas naudoja natūralią šiluminę energiją iš žemės plutos. Visa tai gali šildyti namuose vandenį ir apskritai visas patalpas (pavyzdžiui, per įrengtus radiatorius). Šis namų šildymosi būdas yra „tituluojamas“, kaip vienas geriausių, dėl“

  1. Energijos vartojimo efektyvumo;
  2. Sumažėjusios taršos;
  3. Finansinės naudos.

Tokiuose pasaulio regionuose, kaip, pavyzdžiui, Islandija – tai yra labai daug gausių geoterminių šaltinių. Jų dėka galimai laisvai naudoti energiją šildymui. O visi tiek vadinamieji geoterminiai šaltiniai dar yra vadinami karštaisiais taškais. Na o tose šalyse, kuriose nėra, arba dar nėra rasti tie vadinamieji karštieji taškai – galima naudoti visiškai kitokią metodiką ir vis tiek turėti geoterminį šildymą. Lietuvoje geoterminis šildymas gali būti palaikomas su šilumos siurblių pagalba. Deja, mes patys negalime kontroliuoti, kuriuose regionuose yra daugiau karštųjų taškų, o kuriuose – ne. Visa tai priklauso nuo gamtos, o tiksliau nuo Žemėje esančios magmos. Kuo daugiau magmos yra prie Žemės paviršiaus – juk tuo daugiau yra ir ugnikalnių. O ugnikalniai yra gana pavojingas dalykas, kadangi jie gali bet kada išsiveržti. Tokiais karštaisiais taškais geriau jau nereikia džiaugtis, todėl mums geriausiai būtent ir pravers šilumos siurbliai. Beje šiuo metu kai kuriose vietose 1žemės suspaudimo kiekis yra didelis, todėl gali netrūkti ir įvairių radioaktyviųjų medžiagų. Tačiau, kaip geriausias karštojo taško panaudojimo pavyzdys yra Islandijoje, ant tokios vietos pastatyta geoterminio šildymo jėgainė. Ji transformuoja tą šilumą į elektros energiją ir taip viso miesto namai ir daugiabučiai, per centrinio šildymo sistemą, gauna atitinkamą šildymo kiekį savo namuose. Geoterminė centralizuota šildymo sistema veikia lygiai taip pat, kaip ir viena nedidelė sistema prie individualiojo namo. Šiluma iš karštojo taško platina karštą vandenį per garus. O visa tai į pastatus keliauja garais per specialiai izoliuotus vamzdžius. Tačiau įdomiausia yra tai, kad tokia ir panaši metodika jau buvo naudojama net ir Romos imperijos laikais. Taip žmonės šildėsi namus nuo seno, tačiau tik dabar neseniai tokia metodika buvo prisiminta, kaip kuo puikiausias ir ekologiškiausias šildymosi būdas.

Geoterminiai siurbliai naudoja pastovią temperatūrą ir visiškai nėra priklausomo nuo to, kokia yra oro temperatūra aukščiau. O štai jau atvėsintas vanduo yra pumpuojamas atgal, o kai vanduo teka per žemę, šiluma yra praleidžiama ir iš naujo panaudojama namuose. Geriausia žinia yra tai, jog geoterminis šildymas naudoja mažiau energijos nei koks nors elektrinis šildymas, bei visi kiti šildymosi būdai. Energija tiesiog yra naudojama iš atsinaujinančių energijos šaltinių, todėl yra automatiškai sukuriama mažiau taršos, nei kitais atvejais. Taip pat yra mažiau deginamas iškastinis kuras. O dar žiūrint ir iš finansinės perspektyvos – pinigų sutaupymas dar tikrai nepakenkė nei vienas žmogui.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *